17 oktyabr 2020-ci il tarixində 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən münaqişə zonasından kənarda yerləşən Gəncə şəhərinin mərkəzi qadağan olunmuş silahlardan, o cümlədən, ballistik raketlərdən və kasetli bombalardan istifadə edilməklə növbəti dəfə intensiv atəşə tutulub. Raket zərbələri nəticəsində 4-ü qadın, 3-ü uşaq olmaqla 13 nəfər həyatını itirib, 20-si qadın, 5-i uşaq olmaqla 48 vətəndaş ağır bədən xəsarətləri alıb.
Baş vermiş faciə nəticəsində həyatını itirmiş Gəncə sakinlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində dövlət başçısı tərəfindən tapşırıqlar verilib və ərazidə ziyan çəkmiş binaların konservasiyası nəzərə alınmaqla Gəncə Memorial Kompleksi layihələndirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən kompleksin təməli qoyulub.
Konsepsiyası Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Chapman Taylor” şirkəti, tikinti layihəsi isə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin strukturuna daxil “Azərmemarlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu tərəfindən hazırlanmış Kompleks unikal memarlıq üslubunu özündə əks etdirən muzey binasından, estetik cəhətdən gözəl və funksional landşaft həllərindən ibarətdir.
Gəncə Memorial Kompleksi 4 ha torpaq sahəsini əhatə edəcək. Memorial abidə 12 m dərinliyə qədər enməsi nəzərdə tutulmuş spiralvari formada işlənilmiş və hadisənin dəhşətlərini əks etdirən bədii obrazda və minimalizm üslubunda layihələndirilmiş memarlıq nümunəsidir. Eyni zamanda muzey kompleksinin spiralvari formasının müşahidəsi üçün xüsusi sahələr planlaşdırılıb. Kompleks ərazisində yerləşən muzey binası gələn qonaqların ətraflı məlumatlandırılmasına xidmət göstərəcək, Gəncə hadisələrinin işıqlandırılmasında xüsusi rol oynayacaq.
Bununla yanaşı, muzey binasından əlavə olaraq raket zərbələri nəticəsində dağıdılmış yaşayış evlərinin qalıqlarının və izlərinin saxlanılacağı hissə açıq hava altında kompleksin davamı kimi nəzərdə tutulub. Burada şəhərin zərər dəymiş hissəsinin abadlaşdırılması və əhalinin istirahəti üçün geniş park da layihələndirilib. Ərazidə həmçinin 3 ədəd giriş tağları, 1 ədəd fəvvarə, mühəndis qurğuları olan 1 ədəd qazanxana, 1 ədəd transformator yarımstansiyası, 1 ədəd yeraltı nasosxana, 2 ədəd yeraltı içməli və yanğın əleyhinə su çənlərinin inşası planlaşdırılır. Kompleksin ərazisində yeni layihələndirilən bina və qurğuların tikinti sahəsi 3 140.2 m², bütün yerüstü mərtəbələrinin sahəsi 3 542.2 , konservasiya olunan binaların sahəsi 2 965.9 m² təşkil edir. Ərazidə yerləşən mövcud abidə 18.2 m² tikinti sahəsini əhatə edir.

On October 17, 2020, during the 44-day Patriotic War, the center of Ganja, located outside the conflict zone, was once again intensively fired by the Armenian armed forces using prohibited weapons, including ballistic missiles and cassette bombs. As a result of these missile strikes, 4 women, 3 children, and 13 people lost their lives; 20 women, 5 children, and 48 citizens suffered serious injuries.
The President gave instructions to perpetuate the memory of Ganja residents who lost their lives as a result of the tragedy and designed the Ganja Memorial Complex, taking into account the conservation of the damaged buildings in the area. The foundation of the complex was laid by the president of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. The concept consists of a museum building reflecting a complex unique architectural style, aesthetically beautiful and functional landscape solutions developed by the prestigious British company “Chapman Taylor," and a construction project by the State Senior Design Institute "Azermemarlayihe," which is part of the structure of the State Committee for Urban Planning and Architecture.
Ganja Memorial Complex will cover 4 ha of land. The Memorial Monument is designed in a spiral shape, designed to descend to a depth of 12 m. It is an example of architecture designed in an artistic image and minimalism style, reflecting the horrors of the event. Also, special areas were planned for the observation of the spiral shape of the museum complex. The museum building, located on the territory of the complex, will serve to inform visitors in detail and play a special role in covering Ganja events.
At the same time, in addition to the museum building, the part where the remains and traces of residential buildings destroyed by missile strikes will be stored is intended as a continuation of the open-air complex. A large park has also been designed here for the improvement of the damaged part of the city and the recreation of the population. It is also planned to build 3 entrance arches, 1 fountain, 1 boiler room with engineering facilities, 1 transformer substation, 1 underground pump room, and 2 underground drinking and fire water tanks. The construction area of newly designed buildings and structures on the territory of the complex is 3 140.2 m2, the area of all above-ground floors is 3 542.2 m2, and the area of preserved buildings is 2 965.9 m2. The existing monument, located on the territory, covers a construction area of 18.2 m2.